MGN15HZ0HM Block
SKU:
MGN15HZ0HM
Manufacturer:
HIWIN
HIWIN miniature guideway blocks — compact and lightweight, for medical technology, microelectronics, optical industry and 3D printing. Gothic arch profile ensures uniform load absorption in all directions. Corrosion-resistant martensitic steel as standard.
SKU
MGN15HZ0HM
€42.31
Including Tax: €52.04
| Quantity | Shipping Days |
|---|---|
| 1 - 410 | < 48 hours |
| > 411 | On request |
Special pricing for OEM's and resellers available. Quantity-based discounts available as well.
HIWIN miniature guideway blocks are slim, space-saving linear guideway blocks from the MG series, manufactured from corrosion-resistant martensitic steel as standard, making them suitable for use in small appliances, medical technology, microelectronics, the optical industry and 3D printing. The Gothic arch contact design provides high stiffness and high rigidity against moment loads in all directions.
Available in two block types: MGN (narrow block) and MGW (wide block), compatible with the corresponding HIWIN miniature profile rails.
Available in two block types: MGN (narrow block) and MGW (wide block), compatible with the corresponding HIWIN miniature profile rails.
| productCode: | 5-001047 |
|---|---|
| productName: | MGN15HZ0HM |
| Preload: | Z0: Very light preload |
| Accuracy class: | H |
| H: | 16mm |
| H1: | 4mm |
| N: | 8,5mm |
| W: | 32mm |
| B: | 25mm |
| B1: | 3,5mm |
| C: | 25mm |
| L1: | 43,4mm |
| L: | 58,8mm |
| G: | 4,5mm |
| Gn: | M3mm |
| M: | M3 |
| l: | 4mm |
| H2: | 3mm |
| Cdyn: | 6.370N |
| C0: | 9.110N |
| M0X: | 73,5Nm |
| M0Y: | 57,8Nm |
| M0Z: | 57,8Nm |